fbpx

sss

sss

SAÇ EKİMİYLE İLGİLİ MERAK EDİLEN TÜM SORULAR VE CEVAPLARI

sss1

Saç nakli hangi yaş grubunda uygulanır?

Hasta sistemik olarak sağlıklı ise 70-75 yaşa kadar yapılabilir. Alt yaş sınırı olarak 20 yaşındaki bir kişiye de saç ekimi yapılabilir. 20 yaş grubundaki bir kişi için iyi bir ekim planlaması yapılarak ve mevcut saçlarını korumak için etkili bir tedavi ile destekleyerek ekim uygulanabilmektedir.

Kadınlara saç ekimi uygulanabilir mi?

Saç problemi yaşayan bayanlarda saç ekimi işlemine karar vermeden önce mutlak ön görüşme ve saç analizi yapılmalı, trikogram denilen analiz cihazı ile kontrol edilereksaç ekimi işlemine uygun olup olmayacağı konusunda karar verilmelidir.

Saç ekimi sonucunu etkileyen, kişinin kendisine ait şartlar nelerdir?

  • Kişinin yaşı
  • Kişinin açıklık- kellik derecesi
  • Kişinin ensesindeki saç yoğunluğu

Baş üzerindeki hangi bölgeye ekim yapılabilir?

Kişinin baş üzerindeki tamamı dökülmüş olan bölgeye ve saçlarının tüy haline gelmiş olduğu alanlara ekim uygulanabilmektedir. Saçların normal kalınlığı ortalama 100 mikrondur (mm’nin 1/10). Bu kalınlık 20-25 mikron altına indiğinde “tüy”olarak kabul edilir ve bu alanlara ekim uygulanabilir.

Bir seansta en fazla kaç greft saç nakli yapılabilir?

Bu sayı kişinin ensedeki (iki kulak arasındaki bölge) saç yoğunluğuna bağlıdır. Donor (verici) ense bölgesi zayıf olan bir kişide bir seansta 2000 greft (yaklaşık 4500 saç teli) çıkarıldığı gibi; donor ense bölgesi çok kuvvetli olan kişilerde bir seansta 4500 greft (yaklaşık 10.000 saç teli) alınarak ekim işlemi gerçekleşebilmektedir.
 

Enseden toplanan köklerden kaç saç teli çıkar?

Ensede saçlar 1-4 kök içeren folliküler ünite denen gruplar halinde çıkar. Bu gruplar kullanılan uçların kalınlığına göre 1’li, 2’li,3’lü gruplara göre toplanır. Doğal saç dizilimine göre baş üzerinde dağıtılırlar.

Saç ekimi yapan bir ekibin, ense bölgesinden saç köklerini çıkarırken dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir?

Saç köklerinin ense bölgesinden ayrılırken, köklerin çıkarıldığı derinin ve çıkarılan saç köklerinin zarar görmemesi çok önemlidir. İşlemi yapan ekibin, deneyimli olması gerekmektedir.

Enseden saçları çıkarırken kullanılan uçların çapları ne olmalıdır?

Kullanmış olduğumuz uç kalınlıkları 0,6 – 0,7 mm. kalınlığındadır. Bu kalınlığın altında uç kullanılması, saç köklerinin zedelenmesine neden olabilmektedir.

sss2

Fue tekniği ile bir kişiye kaç seans saç ekimi işlemi yapılabilir?

Kişinin ense bölgesindeki saç yoğunluğuna göre 3 seans hatta 4 seans saç nakli uygulanabilmektedir.

Seanslar arasından ne kadar zaman geçmesi gerekmektedir?

Daha önce ekim işlemi yapılmamış ikinci bölgeye ekim yapılması için seanslar arasında 4-5 aylık bir sürenin geçmesi yeterlidir. Köklerin çıkarıldığı ense bölgesinin yeni bir seansa hazırlanabilmesi için bu süre yeterlidir.

Daha önce saç ekimi yapılmış bir bölge üzerine tekrar saç ekimiyapılabilir mi?

Aynı bölge üzerine saç yoğunluğu sıklaştırmak arka saçlar ile saç yoğunluğunu orantılamak istiyor ise kişi, tekrar aynı bölge üzerine saç ekimi yaptırabilir.

Ekim yapılan bölgeye tekrar ne zaman saç ekimi yapılabilir?

Daha önce saç nakli yapılmış bölge üzerine tekrar sıklaştırmak için yapılacak olan saç ekimi operasyonunun üzerinden 12-13 ay yani 1 yıllık sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde, daha önce aynı bölgeye ekilmiş olan saçlar çıkmaya devam etmektedir. Yapılan işlem sonucunu 1 yıl içerisinde gösterir. 1 yılın sonunda seyrek olduğu düşünülen alana gerekli görülürse sıklaştırma yapılabilir.
 

Saç ekiminden sonra ensede var olan saçların azaldığı fark edilir mi?

Deneyimli bir ekip tarafından yapılan saç nakillerinde, 2. ve 3. Seanslardan sonra dahi ense bölgesinde rahatsızlık veren bir görüntü ve seyrelme gözlenmez. Başın geneli üzerinde orantılı bir saç yoğunluğu ortaya çıkar.

Saç ekiminde doğal görüntüyü sağlayan faktörler nelerdir?

  • Uygun ön saç çizgisinin belirlenmesi
  • Tatmin edici saç yoğunluğunun sağlanması
  • Kişinin, orijinal saç açısının ve saç yönlerinin korunarak saçların nakledilmesi.

Ekilen saç açıları nasıl olmalıdır?

Doğal görüntüyü sağlamak için 35- 40 derecelik açılar ile saçlar ekilmelidir.

Saç ekimi sırasında saç uzunluğu ne olmalıdır?

Fue tekniği ile yapılan saç nakli sırasında donor bölgedeki saçların 1 numara kadar kısaltılması önemlidir. Donor bölgede orantılı saç toplamak ve o bölgede orantısız saç eksiltmemek için saçların kısaltılması gerekmektedir.

Bayanlarda ya da saçını uzun kullanan kişilerde saçların kısaltılması gerekli midir?

Fue tekniği ile yapılan saç nakli sırasında saçların fazla sayıda toplanması ve enseden toplanan saçların, diğer mevcut saçlar ile orantılı yoğunluğu sebebi ile saçların kısaltılması önerilir. Fakat saç uzunluğu saç ekimine engel değildir. İki kulak arasındaki saçlı alandan bir güvenli bölge tespit edilerek saç kısalığı belli olmayacak şekilde aradaki saçlar kısaltılır ve bu bölgeden sağlıklı saçlar toplanabilir.
 
sss3

Saç ekimi sırasında herhangi bir ağrı ya da acı oluyor mu?

İşlem sırasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Lokal anestezi sırasında hasta hafif bir yanma hisseder. Bunun dışında işlem; tamamen lokal anestezi ile uyuşan bölge üzerinde gerçekleşmekte ve kişi herhangi bir his duymamaktadır.

Fue tekniği ile saç ekimi işlemi ne kadar sürede tamamlanır?

Saç nakillerinde geçen süre tamamen kişinin ihtiyacı olan saç nakline bağlıdır. Ortalama 2500- 3000 greftlik bir işlem 7-8 saatlik bir sürede tamamlanmaktadır. Kişinin ihtiyacına göre bu süre azalabilmekte yada artabilmektedir.

Fue tekniği ile yapılan bir operasyonun aşamaları nelerdir?

  • Saçların donor alandan toplanması
  • Toplanan köklerin tel yoğunluğuna göre ayrıştırılması ve sayılması
  • Ekilecek saçların yerleştirileceği doğal saç yönlerine eşit kanalların açılması
  • Toplanan saçların açılan kanallara yerleştirilmesi

Operasyon süresinde kişinin herhangi bir refakatçi’ ya ihtiyacı var mıdır?

Saç ekimi operasyonu; kişinin tüm operasyon süresince kendi ihtiyaçlarını karşılayacağı, kimseden destek görmeye ihtiyaç duymayacağı bir işlemdir.

Saç ekimi sırasında kişi kendi acil ihtiyaçlarını karşılayabilir mi?

İşlem süresince kişi kendisi için verilecek molalarda temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bu molaların sıklığı kişinin talebine göre değişiklik göstermektedir. Kişi, işlem sırasında ekip ile sıcak diyaloglar kurarak operasyon stresinden uzaklaşmakta, saçların enseden toplanma aşamasından sonra; tv izleyebilir, herhangi bir şeyler okuyabilir pozisyonda olarak; tamamen kendinde olacağı bir süreç geçirmektedir.

Saç ekiminden sonra yaraların iyileşme süresi nedir?

Operasyon sonrasında ekim alanında ve donor alanda kırmızı kabuklanmalar görülür. 8-9 gün içerisinde kabuklar tamamen dökülür ve deri normal görünümüne kavuşur.

Farklı bir şehirden saç ekimi için gelen bir kişi ne kadar süre kontrol altında tutulmalıdır?

Kişinin işlem ve sonrası kontrolleri için yalnızca 3 gün kalması yeterlidir (örneğin pazartesi günü operasyonu gerçekleşen bir hasta Çarşamba günü öğleden sonra şehirden ayrılabilir).
 

İşlem sonrasında kontrollerin prosedürleri nedir?

Saç ekiminden bir gün sonra, ilk pansuman doktor tarafından yapılır. Kökler kontrol edilir. Özel serumla kökler beslenerek yıkama işlemi yapılır. Kişiye dikkat edilmesi gereken konular üzerinde hatırlatmalar yapılır. Bu işlem operasyon sonrasında 2 gün devam eder.

Saç ekiminden sonra nasıl bir şampuan kullanılmadır?

Saç ekiminden sonra 3. gün itibari ile yaraların hızlı iyileşmesi için önerilen bir şampuan kullanılır.2 haftanın sonunda hasta kendi eski şampuanını kullanabilir.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saç telleri 2–3 hafta sonra, saç kökleri damarlanmaya başlamadığı için geçici olarak dökülmeye başlayacaktır. 1–2 ay içinde ekilen saçların % 40–70‘i dökülür.

Saçlar ne zaman çıkmaya başlar?

Saç ekiminden sonra dökülen saçlar 2–3 ay içinde çıkmaya başlayıp, 6–10 ay içerisinde arzu edilen sonucu yansıtmaya başlayacaktır.

Ekilen saçları kaybetme riski var mıdır?

Saç ekiminde ekilen saçlar kalıcıdır. Ekip deneyimli ise ve yeterli özen gösterilirse ekilen saçlarda tutmama diye bir ihtimal yoktur. Bir daha dökülmez, çünkü genetik olarak dökülme özelliği olmayan kafanın arka bölgesinden alınan saçlar kullanılmaktadır. Ensedeki saçın kalıcılık özelliği taşındığı yerde de korunur. Bu nedenle saçlar enseden güvenli donor(verici) bölgenin içinden toplanmalıdır.

sss4

Saç ekimi sonrasında eski saç yoğunluğuna ulaşılabilir mi ?

Hiçbir zaman saçlar dökülmeden önceki sıklıkta olmazlar. Çünkü, saç ekimi yöntemleriyle zaten var olan baş üzerindeki saçlar çok daha büyük bir boşluğu örtmek için yer değiştirirler. Alan büyüdükçe saçın cm2′deki sıklığı azalmaktadır. Açık alan küçük olunca daha sık, geniş olunca daha seyrek olarak görüntü vermektedir. Saç nakli; orantısız olan saç dağılımını, kişiye daha iyi bir estetik görünüm kazandırarak sağlamaktır.

Saç ekiminde Fue tekniği dışında bir alternatif teknik var mıdır?

Şu an için dünyada saç ekiminde Fue tekniği dışında yeni bir yöntem söz konusu değildir ancak, ileriki yıllarda kök hücre tedavisi ile saç çoğaltma yöntemi hayatta geçirildiği takdirde saçlı bölgeden alınan bir kaç adet saç teli gerekli ortamda binlerce çoğaltılabilecek ve saçsız alana ekilecek duruma getirilecektir. Fakat bu konu hakkında birçok araştırma olmasına rağmen hayatta geçirilememiştir.